Top

Personel Devam Kontrol Sistemleri

PDKS ; İşletmelerde çalışan personellerin belirlenen zamanlarda girip belirlenen zamanlarda çıkmasını sağlamak, geç kalan , erken çıkan yada devamsızlık yapan kişiler olursa da bunları raporlayıp sisteme girilmiş prensip parametreleri ile gerekli cezai yaptırımların yapılmasıdır. PDKS Sistemi aynı zamanda kişinin yapmış olduğu fazla mesai ve primlerini de hesaplayarak maaşına ekleyebilir. İş disiplinini arttırarak bahanelerin önüne geçer ve üretimin artmasına katkıda bulunur.

PDKS ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Ülkemizde yaygın olarak 3 farklı şekilde uygulanmaktadır.

A-) MANUEL KART BASMA SAATLERİ;

Kart basma saati duvara monte edilir.Takip için A4 Kağıdının yarısı ebadında puantaj kartları kullanılır.Kart basma sisteminin yanına bu puantaj kartlarının muhafaza edileceği kart dolapları takılır.Kartlar 30 günlük olup bir yüzünde 15 gün diğer yüzünde de ayın ikinci 15 günü yer alır.Giriş ve çıkışlarda personel dolaptan alıp kartını saate basar ve tekrar kart dolabına bırakır.Kart basım saati kartın üstüne gün ve saati basar, daha sonraki yapılacak kontrollerle kişinin hangi saatte girip hangi saatlerde çıktığı ile birlikte devam devamsızlık durumu gözlenir.

 

B-) KARTLI PDKS;

Kredi kartı ebadında barkotlu yada proximity kartlar ile çalışır.PDKS terminali giriş ve çıkışın müsait olduğu bir konuma monte edilir.Her çalışana ise PDKS kartlarından verilir.Giriş ve çıkışlarında personeller bu kartları barkodlu ise cihazdan slip çekerek proximity ise kartı okuyucuya göstererek kullanır.PDKS Cihazının da biriken datalar PDKS YAZILIMI aracılığıyla bilgisayara aktarılarak puantaj yapılır.Program üzerinden kişilerin tüm hareketleri izlenerek maaş hesaplaması yapılır.

C) PARMAK İZLİ PDKS

Şuan en yaygın ve en etkin kullanılan sistem olup en büyük avantajı personellerin birbirleri yerine kartlarını okutmalarını ve kartım evde kaldı, kartım kayboldu gibi bahanelerle sistemin çalışmasını olumsuz yönde etkilemek isteyenleri önlemesidir.Bir personelin 10 parmağı da sisteme tanıtılır ola ki biri okumazsa geri kalan 9 seçenekten biri ile geçiş yapılabilir.Parmak izlerinin ilk tanıtılması ve DPI oranı çok önemlidir. Magic pass parmak izi cihazlarının en büyük özelliği parmakta 24 noktaya bakması ve 4 ünü görünce geçiş izni vermesidir. Oysaki piyasadaki cihazların parmakta sadece 8 noktaya bakar ve 4 tanesini tanımasıyla geçişe imkan verir.Dolayısıyla MAGİCPASS PDKS cihazları 3 kat daha performanslıdır. Ayrıca okutulan parmak 360 derece terslenebildiği için kullanıcının belirli bir açıyla basmasına gerek kalmaz hangi açıyla okutursa okutsun parmak izi pdks cihazı kişiyi tanıyacaktır.