logo

Filiz Güvenlik Sistemleri 1994 yılında İzmir’de kurulmuştur. Firmamızın vizyonu elektronik güvenlik sektöründe tescilli ve uluslar arası standartlarda çalışan ürünler kullanarak, sorunsuz sistemleri müşterilerimizin hizmetine sunmaktır.

Güncel Yazılar

Top

Yangın Algılama Sistemleri Neden Kurulur?

yangin alarm sistemi

Yangın Algılama Sistemleri Neden Kurulur?

Yangının yayılma hızı düşünüldüğünde, ilk müdahalenin en kısa sürede ve etkili bir şekilde yapılması önemlidir. Yangınını çıkması ile can ve mal kaybına neden olan büyük bir felakettir. Yangın algılama sistemleri neden kurulur sorusuna cevap olarak bu tür oluşabilecek felakaetleri hızlı bir şekilde önelmek amacı ile kurulmasıdır. Yangın algılama sistemleri kurulması ile bir çok yangın felaketin den büyük can ve mal kayıpları yaşamadan önlenebilmektedir.

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Bir yangın algılama sistemi (FDS), çeşitli yangın dedektörleri tarafından bildirilen olaylara ilişkin verileri alan, değerlendiren ve ardından yanıt veren bir alarm sistemidir. Yangın algılama sistemleri, yangınları erken aşamada tespit etmek, etkilenenleri uyarmak ve ilgili acil durum servisini hızlı bir şekilde bilgilendirmek için sürekli olarak manuel ve otomatik sistemler kurmaktadır.

Yangın Algılama Sistemi Amacı

Yangın algılama sisteminin amacı yangını başlangıç anında tespit ederek uyarı elemanları ile birimlerin müdahalesini sağlamak, söndürme sistemlerini ikaz etmek, tehlikeli olabilecek birimleri devre dışı bırakarak tahliye için zaman  kazandırmaktır. Yangının kaynağının bulunmasındaki sürenin, dikkate alınmadan yapılan projelendirmeler veya algılama elemanlarının tipinin doğru seçilmemesi sistemin ana işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olacaktır. Ayrıca algılayıcı tipinin ortam koşullarına uygun olarak seçilmemesi yanlış alarmlara neden olacağından, sistemin güvenilirliğinin ortadan kalkması sonucunu doğuracaktır. Farklı algılama elemanları ile her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın alarm sistemleri, evlerde, ofislerde, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde ve diğer tüm alanlarda uygulanabilmektedir.

yangin algilama sistemi,

yangin algilama sistemi

Yangın alarm sistemlerinde yangın algılama paneli bulunmaktadır ve bu panel, farklı tip algılama elemanlarından meydana gelmektedir. Bu elemanlar, dеdеktörlеr, butonlar, siren flaşör ve benzerleridir. Sistem bunları aktif duruma getirmektedir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri, konvansiyonеl ve analog adresli olmak üzere iki farklı tipte uygulanmaktadır.

 • Kamu binaları
 • İşletmeler
 • Üretim tesisleri
 • Ev eve hastaneler
 • Okullar vb. gibi yerlerde yangın alarm ve algılama sistemleri kullanılmaktadır.

 

Yangın algılama sistemleri neden kurulur?

Yangın algılama sistemleri neden kurulur sorusunda kullanılacağı alanın özelliklerine ve ihtiyaçlara göre tercih edilerek kurulan yangın algılama sistemlerinin tasarımında,

 • Alev ve Gaz dedektörleri
 • Duman dedektörleri
 • Isı dedektörleri
 • Yangın ihbar buton sistemleri
 • Yangın panelleri
 • Sirenler
 • Işın tipi Beam duman dedektörleri
 • Konvansiyonel sistemler
 • Adresli sistemler
 • Karbon monoksit sistemler
 • Hava örneklemeli Sistemler
 • Gaz algılama ve söndürme sistemleri
 • Grafik izleme programları
 • Seslendirme ve anons sistemleri
 • Kullanıma bağlı özelliklere uygun olarak tasarlanan özel ekipmanlar yer almaktadır.

Yangın Algılama Sistemlerinde Periyodik Bakım ve Kontroller Neden Yapılır?

Evimizdeki, iş yerimizdeki birçok cihaza ve arabalarımıza düzenli olarak bakım yaptırıyoruz. Neden? Çünkü bu cihazların ilk günkü gibi çalışmaya devam etmesini istiyoruz. Yangın algılama sistemleri neden kurulur? sorusuna verdiğimiz cevaplarla birlikte aynı şekilde bulunduğumuz binalardaki yangın, gaz algılama sistemleri, söndürme sistemleri de kurulduğu ilk günkü gibi sağlıklı ve etkin çalışması için periyodik bakımlarını yaptırmamız gerekiyor. Bu gereklilik sayesinde bu durum binaların yangından korunması hakkında yönetmelik 2007 MADDE 84’de ve Yangın alarm sistemlerinde Planlama, tasarım, tesisat, işletme alma,  kullanım ve bakım durumlarını tarif eden EN 54-14’de açıkça ifade edilmiştir.Ancak yasal zorunluluğun yanı sıra sistemin sağlıklı çalışabilmesi, yangın veya gaz kaçağı durumlarında gerekli işlemleri gerçekleştirebilmesi için düzenli bakımının yapılması gereklidir.

Otomatik yangın algılama sistemleri tasarımlarında kullanılan cihazların kendi iç yapıları gereği bakıma gereksinim duyması, sistemin süreklilik arz eden bir şekilde bakım ve kontrolünü gerekli kılmaktadır. Yangın algılama sistemleri neden kurulur? cevap olarak; Yangın algılama sistemlerinde kullanılan duyarlı cihazlar zaman içerisinde çevresel ve iklimsel koşullar sebebiyle sorunlar oluşabilmektedir. Bu sebeple yangın algılama sistemleri kirlenme, toz, nem gibi performansı etkileyen unsurların vereceği zararlara karşı tedbir amaçlı olarak bakıma alınmaktadır.

Yapılan bakımlar ve kontroller, belirli periyodik zamanlamalara bağlı kalınmak suretiyle test ve onarım şeklinde yapılmaktadır. Sistemin işleyişi, performansı incelenmekte, gerekli bakım çalışmalarıyla cihazların kullanım özelliklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi sağlanmaktadır.

Otomatik yangın algılama sistemlerinin bakımlarını kimler yapar?

Yangın algılama sistemlerinin bakımları için bilgi ve deneyim şarttır bu nedenle işinde uzman bir kişi ya da kuruluştan destek alınmalıdır.

Filiz Güvenlik Sistemleri, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir, Uşak, Afyon, Antalya,  Bursa, Çanakkale, İstanbul gibi yerlerde faaliyet gösteren 25 yılı aşkın sektörde faaliyeti olan Bandırma, Manisa, Aydın ve Denizli de şubeleri bulunan yangın algılama sistemlerinde uzman  ekipleriyle müdahale eden bir firmadır.

Filiz Güvenlik Sistemleri olarak , Geniş bir yangın algılama ve alarm sistemi ürün ailesini destekliyoruz. Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Kullandığımız Ürünler; Mavili Maxlogic, Mavigard,  Sıemens , Gts,Teknim, Ziton, Hochıkı, Bosch, Finder, Global, Teletek, Opax, Eleks,Code Fujitron dur.

Yangın algılama ve alarm sisteminiz için Filiz Güvenlik Sistemlerine başvurduğunuzda sizin için en uygun sistemi uygulayabilmek için bir dizi tespit ve değerlendirme çalışması yapıyoruz.

 1. Yönetmelikler, standartlar ve özel gereksinimleriniz için tesisiniz ve işletmeniz analiz edilerek kapsamlı bir mühendislik çalışması yürütülür.
 2. Uygulamak istediğiniz yangın güvenliği tedbirleri görüşülür ve yangın algılama ve alarm sisteminin binanızdaki CCTV, acil anons ve seslendirme, geçiş kontrol ve bina otomasyonu ve asansör sistemleri ile entegrasyon gerekliliği ve bunun düzeyi belirlenir.
 1. Yangın alarm senaryoları tartışılarak can ve mal emniyeti ile yasal gereksinimler açısından bir çelişki olup olmadığı araştırılır ve varsa bu çelişkileri giderecek çözümler bulunur.
 2. Geleceğe dönük genişleme ihtiyaçları da değerlendirilerek, malzeme ve tesisat maliyetleri ile birlikte sistem seçenekleri sunulur.
 3. Çözümde karar kılındığında, uygulama projeleri hazırlanır, montaj ve programlama tamamlanarak güvenlik ve sistem işletme personeliniz eğitilir ve sistem teslim edilir.
 4. Başlangıç aşamasında mühendislerimiz sistemin çalışmasını süpervize ederek, sistem operatörlerinin eğitim eksikleri varsa tamamlarlar ve gerek duyulduğu takdirde küçük programlama ayarlarını gerçekleştirirler.

Sistemleriniz işletmeye alındıktan sonra da bakım ve servis gereksinimleriniz için Filiz Güvenlik Sistemleri teknik servis ekiplerimiz emrinizdedir.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Gönder

WhatsApp chat
Telefon
Konum