Top

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Genelde evimize yada işyerimizde hırsız girmeden alarm sistemi taktırmayı düşünmeyiz. Sonrasında da hangi alarm sistemi daha iyi, alarm sistemi güvenlimi, alarm sistemi nasıl çalışır gibi çeşitli sorular gelir aklımıza.

Alarm sistemi nasıl çalışır? sorusunu sizler için detaylı cevapladık;

  • Hırsızlık girişimi, panik hali, yangın, gaz kaçağı, su baskını ya da tıbbi müdahale gerektiren bir durum gerçekleştiğinde evinizdeki dedektörler ve butonlar aracılığıyla Filiz Güvenlik Alarm İzleme Merkezi’ne sinyal gönderilmektedir.
  • Filiz Güvenlik Alarm İzleme Merkezi operatörleri sinyalin gerçekliğini ve sorunun içeriğini anlamak ve tam olarak saptamak için derhal kullanıcıyı arıyor durumdadır.
  • Kullanıcı tarafından onay alındıktan sonra sinyalin türüne göre hiç vakit kaybetmeden kolluk kuvvetleri, itfaiye, polis veya sağlık birimleri ile irtibata geçilerek adrese yönlendirilmektedir.
  • Filiz Güvenlik Alarm İzleme Merkezi operatörleri yönlendirdiği ilgili birimlerden geri dönüşler sağlayarak, alarm durumunu sonlandırmaktadır.
alarm sistemi nasıl çalışır, Kablolu alarm sistemi, kablosuz alarm sistemi, Hırsız alarm sistemi nasıl çalışır?, Alarm sistemi,

Alarm sistemi nasıl çalışır?

Biraz bilgi sahibi olunca hırsız alarm sistemi nasıl susturulur, etkisiz hale getirilir, alarm kablosu koparlırsa alarm calarmı yada haber merkezine sinyal gidermi gibi sorular peşi sıra aklımıza gelir. Birde eşin dostun taktırdığı alarm firmalarına alarm sistemleri keşfi için randevular verilir, alarm sistemi tavsiyeleri alınır, hırsız alarm sistemleri yorumlarına bakılır ve alarm sistemi fiyatları ve alarm sistemi hizmetini alabileceği en iyi firmaya alarm sistemi montajı yaptırılır. Evde kırma dökme istenmiyorsa kablosuz alarm sistemi, yoksa kablolu alarm sistemi tercih edilir.

 

Kablolu Alarm Sistemi

Kablolu alarm sisteminde kablo kanalı kullanılarak bir parçada olsa kotu görüntü elimine edilir. Bahçeli bir evdeysek dış mekan alarm sistemini de dış alan pırlı, beam dedektörlü olarak sisteme entegre ederiz. Bu arada evimizde evcil hayvan besliyorsak evcil hayvanları algılamayan pet pır diye tabir edilen pırlardan kullanırız. Yada pencerelerimize pen bar dediğimiz ışın çubuklarından ,2 ışın, 4 ışın 6 ışın gibi… maliyeti yüksek gelmesi halinde manyetik kontaklardan da montajlayabiliriz. Artık yeni alarm sistemlerinde telefon hattı zorunluluk olmaktan çıkmıştır. Gprs dediğimiz içine sim kartı taktığımız uydudan alarm haberalma merkezine online iletişim sağlayan ve alarm receiverine sürekli iletişim sağlayan alarm panelleri mevcuttur. Bu alarm panellerinin bazı modellerinde Ethernet girişine olanak sağlayan ev yada işyeri internetinden de faydalandiğımız ıp modül diye tabir edilen haberleşme sisteminden de faydalanabiliriz. Hatta bu gprs,ıp modül ve telefon hatti birbirine back up lı olarak çalıştırılabilir. Bu sayede hırsız alarm sistemi haberleşmesi her halukarda alarm haberalma merkezine alarm sinyallerini iletebilecektir. Hatta olabilecek tüm sabotaj alarmlarınıda, çağrı merkezindeki operatörler hemen değerlendirip 155 polisi ve alarm  kontaklarındaki kişileri arayarak sağlıklı bir şekilde görevlerini yapacaklardır.

Sabotaj uygulanan alarm sisteminde alarm sireni kendi içindeki akü beslemesiyle ışık ve ses olarak hiç susmadan çalar. Bu da başlı başına caydırıcı bir unsur olarak görülmelidir.

Biyometrik Güvenlik Sistemleri İşleri Kolaylaştırıyor

başlıklı diğer yazımızdan daha farklı bilgilendirmeler ve açıklamalar görebilirsiniz.

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

 

alarm sistemi nasıl çalışır, Kablolu alarm sistemi, kablosuz alarm sistemi, Hırsız alarm sistemi nasıl çalışır?, Alarm sistemi,

Hırsız alarm sistemi nasıl çalışır?

Hırsız alarm sistemi nasıl çalışır? merak edilen sorunun cevabında insan hırsız alarm sistemini kullanmaya başladımı birdaha vazgeçemiyor. Ondan sonra işyeri alarm sistemi, depo alarm sistemi, çevre güvenlik sistemi, ev bina otomasyon sistemi  derken korunma ve güvenlik ihtiyacı bizi çepeçevre kuşatıyor. Alarm  sisteminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey satış sonrası servis hizmetidir. 7/24 alarm servisi temin edilebilecek firmalar bu konuda tercih edilmelidir.  Alarm sistemleri fiyatlarına bakarken bu konu gözardı edilmemelidir. Uzun süredir sektörde olan güvenlik sistemi firmaları alarm sistemi referansları ve alarm sistemi  tavsiyeleriyle büyümüşlerdir.

Bosch, paradox, dsc, cadex(general electric), crow, pyronix uzun zamandır hırsız alarm sistemleri konusunda dunyada faaliyet gösteren firmalardır. Yerlilerden de code, teknim, savesa, elsim, okida, desi sayılabilir.

Kablolu Ve Kablosuz Alarm Sistemi Panelleri

Bu güvenlik firmalarının kablolu alarm sistemi ve kablosuz alarm sistemi alarm panellerine birkaç örnek vermek gerekirse yükse zonlu ve düşük zonlu aynı zamanda kablolu kablosuz kombin olmak uzere pc585, pc1616, pc832, esprit728, esprit738, esprit748, magellan mg5500, magellan mg5000, evo192, digiplex848, spectra sp7000, spectra sp6000, spectra sp4000, cadex nx4 ,cadex nx8, teknim vap-304, vap-308, vap-404, vap-408, vap-416, pyronix matrix6, payronix matrix832, matrix424, matrix816, savesa sa60, sa88, bosch ıcp-cc488, amax2000, amax2100, amax3000, amax4000, crow runner4-8-16, pw4-8-16-32-64 ,crow shepherd ,vitec vap304, vitec vap308, jablotron ja100, ja60, ja80, satel, pima olarak adlandırılabilirler.

Türkiye Ölçekli Montaj Yapan Alarm Firmaları

Türkiye ölçekli montaj yapan alarm firmalarına örnek vermek gerekirse pronet alarm, tepe güvenlik, kale alarm ve Filiz güvenlik sistemleri verilebilir.  Filiz güvenlik sistemleri; İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir, Uşak, Afyon, Antalya, Bursa, Çanakkale, İstanbul gibi yerlerde faaliyet gösteren 25 yılı aşkın sektörde faaliyeti olan Bandırma, Manisa, Aydın ve Denizlide şubeleri bulunan ege bölgesinin en büyük haber alma merkezini işleten bir firmadır.

Kablosuz Alarm Sistemi Ajax Sistem

alarm sistemi nasıl çalışır, Kablolu alarm sistemi, kablosuz alarm sistemi, Hırsız alarm sistemi nasıl çalışır?, Alarm sistemi,

Elektriğin sıkıntılı olduğu sürekli kesildiği bölgelerde kablosuz alarm sistemi kullanılabilir. Ajax hub bir kablosuz alarm sistemi çeşitidir.

Yeni nesil alarm firmaları vardır. Bunlar daha teknolojik alarm altyapısını  kullanırlar. Ajax, teko bunlara örnek olarak verilebilir. Elektriğin sıkıntılı olduğu sürekli kesildiği bölgelerde kablosuz alarm sistemi kullanılabilir.

Ajax bu konuda 7 yıla dayanan pil ömrü ile diğer alarm markalarından bir adım öne çıkıyor.   Ajax hub içine gömülü gprs ve ıp modül ile çok kullanışlı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kablosuz keypad ve kablosuz dış siren kolay montaj sonrası cep uygulaması sayesinde kolay programlama aynı şekilde akıllı telefonla yapılan alarm kurma, alarm açma, panik  butonu uygulaması ve alarm sinyal takibi sayesinde kullanıcıya çok büyük konfor sağlamaktadır. Dış alanda 2 km ye kadar çekim sağlaması başka bir artısı. Aynı zamanda kablosuz duman dedektörü, kablosuz ısı dedektörü, kablosuz cam kırılma ve darbe dedektörü, su basma dedektörü ve akıllı priz uygulamasıyla ev otomasyonu ve bina otomasyonuna da imkan sağlaması çok önemli teknolojik yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca olası bir yanlış alarm durumunda alarm mahalline gitmeden cep telefonumuzla alarm sistemini devreden çıkarma, alarm sistemini kurma, panik alarmı çaldırma gibi değişik alarm fonksiyonlarını uzaktan yönetebilme konforuna sahibiz.

Yorum Yok

Yorum Gönder