İzmir Alarm Sistemleri - Filiz Güvenlik
Takip ve Kontrol Sistemleri
Çeşitli takip ve gözetim sistemleri ile araç ve eşyalarınızın güvenliğine uzaktan erişebilir, personelinizin çalışma durumunu gözlemleyebilirsiniz. 
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın algılama ve yangın ihbar sistemleri ya da diğer adıyla yangın alarm sistemleri ile beklenmeyen felaketlerin önüne geçin. Kablosuz yangın alarmları, duman dedektörleri, ısı dedektörleri ...
Kurumsal
Filiz Güvenlik
İzmir alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri sektöründeki 25. yılı geride bırakan firmamız hakkında bilgi bulabileceğiniz linkler.
Destek
DESTEK/YARDIM
Ürün kullanım kılavuzları, video yardım
 ve sıkça sorulan soruların olduğu linklere 
buradan erişebilirsiniz.

Hırsız Alarm Sistemi ve Özellikleriwebsites

Ev, apartman ve iş yerlerine karşı en büyük dış güvenlik tehdidini hırsızlar oluşturmaktadır. Bir hırsız alarm sistemi veya hırsız alarm sistemleri dediğimiz hibrit elektronik güvenlik sistemleri sizlere ne gibi faydalar sağlayacak inceleyeceğiz. Bunu incelerken sıklıkla bilimsel kanıtlara ve akademik çalışmalara referans vereceğiz.

ev alarm sistemleri
Akıllı Alarm sistemi

Bir Yapının En Büyük Dış Güvenlik Tehdidi: Hırsızlık

Ev, yaşam alanı, iş yeri veya kurumların güvenlik tehditleri iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç tehditler, bir çalışan tarafından sabote edilmek gibi durumları ifade eder. Dış güvenlik tehditlerinin en ciddi aktörü ise hırsızlardır.

Gerek iş yerinizin gerek evinizin karşılaşabileceği dış tehdit unsurları arasında terör olayları, organize suçlar, sabotajlar ve hırsızlık vardır. 

Hukuki olmayan bir tanım yapacaksak: hırsızlık kendisine ait olmayan bir taşınır malın izinsizce kullanılması ve bundan menfaat temin edilmesidir. Gerek taşınabilir eşya, para, enerji gibi metalar hırsızlık eylemlerinde hedeftir. Özellikle hırsızlık istatistiksel olarak diğerleri arasında öne çıkmaktadır.

En Sık Görülen Tehdit Hırsızlık

Hırsızlık Türkiye'de tüm suçlar arasında en fazla işlenen kriminal eylem. Her 6 suçtan bir tanesini hırsızlık oluşturuyor. Konut güvenliği için en büyük tehlike açık ara hırsızlık olaylarıdır, özellikle yazlık evler daha da risk altındadır. Örneğin Amerika'daki hırsızlık vakalarının %28'inde ev sahibi, hırsızlık anında evde bulunmaktadır. Bu da istenmeyen yaralanma ve ölümlere yol açmıştır.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Rolü

Hiç bir hırsız alarm sistemi % 100 etkili koruma sağlayamaz. Ancak konu özellikle hırsız alarmları sistemleri olduğunda elimizde referans olarak alabileceğimiz  akademik çalışmalar mevcut. Bunlara değinelim

Akademik bulgular: Alarm sistemleri hırsızları caydırmada en etkili yöntem.

Amerika'daki Kuzey Karolina Üniversitesi (UNC) Charlotte’ın Ceza Adaleti ve Kriminoloji Departmanı tarafından yapılan ve ses getiren bir akademik çalışmayı sizlerle paylaşacağız.

1) Hırsız Alarm Sistemi Soygundan Vazgeçiriyor.

Hırsız alarm sistemleri ve faydalarını anlatabilmek adına sizlerle bilimsel olguları paylaşacağız. "Hırsızlık Kararlarını Suçlunun Perspektifinden Anlamak" başlıklı bu akademik çalışma bize Hırsızların zihni nasıl çalışır? sorusuna yanıt vermeye çalışıyor.
Bilgi vermek de fayda var: bu çalışma, 422 tane rastgele hükümlü seçildikten sonra onlarla yapılan ropörtajlara dayanmaktadır.

Hırsızları Soygundan Vazgeçiren Etmenler

Yakınlarda başka insanların olması. (yürüyüş yapanlar, komşular ve trafik gibi)
Güvenlik göstergelerinin varlığı (alarm işaretleri, alarmlar, içeride köpek olması gibi.)
Dış mekan kamerasının olması.

Hırsızların Soygun Pratikleri

Açık pencerelere veya kapılara girdiklerini ya da pencereleri ve kapıları açmaya zorladıklarını bildirdi. 
Her beş kişiden biri en az bir kere soygun anında alarm ve telefon kablolarını kesmişler.
Üstlerinde taşıdıkları en yaygın ekipman tornavida olurken onu levye ve çekiç takip ediyor.

Rutgers Üniversitesi Kriminoloji bölümünün yaptığı, kar amacı gütmeyen Alarm Industry Research and Educational Foundation (AIREF) tarafından fonlanan ve 2 yılda tamamlanan bu akademik çalışmaya dair detayları paylaşalım.

2) Hırsız Alarm Sistemi Soygunların Sayısını Azaltıyor

Rutgers Üniversitesi tarafından Newark Polis Departmanıyla koordineli şekilde yapılan "Hırsız Alarm Sistemlerinin Oturma Alanlarındaki Hırsızlık Düşüşüne Etkisi" isimli çalışmadan veriler paylaşacağız. Alarm sistemleri ve akademik çalışmalarla kanıtlanmış faydalarına değinelim. Bu çalışmaya göre Newark bölgesinde 2001 ve 2005 yılları arasında soygun oranlarında sert bir düşüş yaşanırken aynı dönemde yerleşim bölgelerindeki mülklerde ciddi bir ev alarm sistemi artışı söz konusuymuş.

Fiyatların Düşmesi Daha Benimsemesine Sebep Oldu. 

Rutgers Üniversitesi kadroları tarafından yapılan bu araştırmanın dönemindeki (2001-2005) tek çalışma olduğunu belirtelim. Bu çalışma ve teknolojik yenilikler ve inovasyonlar orta sınıf ailelerin ev güvenlik sistemlerine olan ilgisini arttırdığı da not düşmek lazım.

Bölgesel Kullanımdaki Artış, Bireysel Kullanımların Toplamında Büyük Etki Yaratıyor 

Çalışma ayrıca alarmların caydırıcı etkisinin toplum genelinde hissedildiği sonucuna varmıştır. Çalışma, "Hırsız alarmlarının yoğun olarak kurulduğu mahallelerde, daha az hırsız alarmının olduğu mahallelere göre daha az ev hırsızlığı vakası yaşanıyor" dedi. Bu da komşularla birlikte hareket etmenin önemini gösteriyor. 

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Alarm sistemlerinin en çok kullanılan iki tipi hırsız alarm sistemi ve yangın alarm sistemidir. Bu iki alarm sistemi birbirinden farklı olsa da bu elektronik güvenlik sistemlerinin çalışmalarını 3 kategoride değerlendirebiliriz.  

Algılama

Bu aşamada hırsız alarm sistemi çevreden aldığı bilgiyi işleyecektir. Bu çoğu ev sahibi için harekete duyarlı sensörler vasıtasıyla olsa da bundan başka bir çok sensör daha bu aşamada kullanılır. Hangi dedektörün kullanılacağı ise mekana ve yasalara tabiidir.

Değerlendirme

Alarm sistemi periyodik ya da kesintisiz yaptığı gözlemler anında gelen veriyi değerlendiri. Olağan durumlar daha önceden yazılımsal olarak sisteme girildiğinden, bir  durumun olağan dışı olarak değerlendirilmesi bu aşamada gerçekleşir.

Uyarı

Alarm Sistemi bir durumu olağan dışı olarak değerlendirdiyse, bundan sonra yapılacak eylemler bu aşamaya dahildir. Hırsız alarm sistemi tipine göre  alarm ve flaşörlerin devreye girmesi yahut bilginin alarm izleme merkezine iletilmesi bu aşamada sağlanır. 

pencilmoonlocklocationlaptop-phonecarselectvolume-mediumsynchistorycodecrossmenulistlayers