İzmir Alarm Sistemleri - Filiz Güvenlik
Takip ve Kontrol Sistemleri
Çeşitli takip ve gözetim sistemleri ile araç ve eşyalarınızın güvenliğine uzaktan erişebilir, personelinizin çalışma durumunu gözlemleyebilirsiniz. 
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın algılama ve yangın ihbar sistemleri ya da diğer adıyla yangın alarm sistemleri ile beklenmeyen felaketlerin önüne geçin. Kablosuz yangın alarmları, duman dedektörleri, ısı dedektörleri ...
Kurumsal
Filiz Güvenlik
İzmir alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri sektöründeki 25. yılı geride bırakan firmamız hakkında bilgi bulabileceğiniz linkler.
Destek
DESTEK/YARDIM
Ürün kullanım kılavuzları, video yardım
 ve sıkça sorulan soruların olduğu linklere 
buradan erişebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri'ne Dair Bilmeniz Gereken Her Şeywebsites

A'dan Z'ye akıllı ev sistemleri ve akıllı ev otomasyonu hakkında bilgiler bulacağınız bir yazı derledik. Akıllı teknolojiler, Nesnelerin İnterneti ve akıllı evler hakkında detaylar bu yazıda. Mobil uygulama ile işlerinizi otomasyona bağlayın. Konfor ve güvenliğin keyfini çıkarın.  

akıllı ev sistemleri illüstrasyon

Akıllı ev sistemleri sahibi olmanın faydaları

Kaynak tasarrufu yaparsınız 

Uzun vadede size para kazandıracaktır. Akıllı bir termostatı bağımsız bir cihaz olarak veya tüm ev sisteminize bağlı bir bileşen olarak dahil ederseniz, evinizdeki ısıtma ve soğutmayı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Kışın evde kimse olmadığında, sistem ısıyı kısabilir ve siz çıkmadan hemen önce evi sizin konfor seviyenize hazır hale getirebilir. Böylelikle bu maharetli ev sistemleri ile kaynaklardan aynı oranda faydalanırken daha az harcama yapacaksınız. 

Konfor ile gelen yüksek güvenlikli yaşam

Eğer güvenlik endişesi taşıyorsanız, hiç bir şey size konforlu gelmeyecektir. Akıllı ev sistemleri teknolojileri en çok güvenlik sistemleri ile uyum içerisindedir diyebiliriz. Akıllı Hub'ınıza tüm akıllı cihazları bağlayabilmenin güzel yanı bu. Böylece, aynı zamanda bir akıllı güvenlik sistemi sahibi de olabilmeniz demek. 

Yükselen yaşam standartları ve sağlık olanakları

Nerede olursanız olun, bebeğinizin odasının ısısını kontrol edebilirsiniz. Hem de yalnız ısıyı değil aynı zamanda nem oranını da ayarlayarak. Ya da aile büyüğünüz alması gereken ilaçları mı unutuyor? Akıllı asistan vasıtasıyla artık ilaçlarını eksiksiz alacaktır. Ayrıca, siz orada olmasanız dahi her şeyden haberdarsınız.  

 1. Akıllı Sistemlere Giriş

Still have questions?

Akıllı ev ve akıllı ev sistemleri gün geçtikçe daha fazla hayatlarımızın bir parçası oluyor. Akıllı ev teknolojileri gittikçe ucuzlayarak daha fazla insan tarafından alınabilir seviyelere geliyorlar. Aynı zamanda yetenekleri de gün geçtikçe gelişiyor. Biz de bu yazımızda akıllı ev sistemleri ve onu oluşturan teknolojiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu teknolojilerinin hayatlarımıza girme hızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Statista verileri 2025 yılına kadar 75 milyardan fazla Nesnelerin İnterneti bağlantılı cihazın kullanımda olacağı ön görülüyor.

AKILLI EV SİSTEMLERİ

Akıllı ev sistemlerine giriş

Akıllı ev teknolojisi bugün varlığını birden çok teknolojinin gelişimine borçlu. Gerçek zamanlı analitik uygulamaları, makine öğrenmesi, Nesnelerin İnterneti bunlardan sadece bir kaçı. Bu yazıda sadece zaruri olan kavramların tanımlarını yapma gereği duyduk. Aslında akıllı ev sistemleri sandığımızdan daha uzun süredir mevcutlar. Ancak kişiye ve ihtiyaca uygun olarak üretildiklerinden fiyatları çok yüksekti. Dolayısıyla, yaygınlaşmaları çok uzun sürdü.

Bu maharetli teknolojiler aynı zamanda alarm sistemleri ve kamera sistemleri ile entegre olabildiklerinden yüksek güvenlik sağlamaktalar.

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Türkçe'mizde "Nesnelerin İnterneti" olarak yer bulan bu kavramın uluslararası bilişim camiasındaki karşılığı "Internet of Things" ya da IoT olarak geçmektedir. Nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı diyebiliriz. Normalde internet olmadan da çalışabilen cihazların yeteneklerini bir üst seviyeye çıkarırlar. 

Akıllı ev otomasyonu ile Nesnelerin İnterneti arasındaki farklar nelerdir?

Tüm ev otomasyon cihazları, birbirini tetikleyebilen IoT cihazlarıdır. Dolayısıyla nesnelerin interneti kavramı cihazların kendisini ifade eder. Ev otomasyonu ise hayatlarımızı biraz daha kolaylaştırmak için IoT cihazları ile yapabileceğimiz harikulade işlerdir.

Akıllı otomasyon ve akıllı ev arasındaki farklar nelerdir?

Akıllı ev aletleri çoğu zaman içlerinde hazır yüklü gelen bazı ev otomasyonu özelliklerine sahiptirler. örneğin akıllı robot süpürgeler siz evde yokken evi temizlemeye programlı olabilirler. Evet, bu durumda akıllı robot süpürgeler bir ev otomasyonu gerçekleştirmiş olmaktadırlar. Ancak bunun, en iyi otomasyon yöntemlerinden biri olmadığını söyleyebiliriz.

Akıllı cihaz nedir?

Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanan cihazları akıllı cihazlar ya da akıllı ev aletleri denir. Kullanıcılar bu IoT cihazlarını kullanarak evlerindeki bir çok ev aletini uzaktan kolayca kontrol edebilirler. 

İnternet'e bağlanıp birbirleriyle veri alışverişi yapıp etkileşime girebilirler. Uzaktan izlenebilir, kontrol edilebilir ve birbirlerini harekete geçirmeleri sağlanabilir.

Akıllı ev nedir?

Akıllı ev, İngilizce'de Smart Home olarak bilinen kavramın karşılığıdır. Bu evler mobil uygulamalara bağlı olarak nesnelerin interneti cihazlarını içeren herhangi bir evdir. Kullanıcılar bu IoT cihazlarını kullanarak evlerinde ışıklardan güvenlik sistemlerine ve cihazlara kadar birçok şeyi kontrol edebilir. 
Bir diğer ifadeyle, ortak bir ağa bağlı olan ve uzaktan kontrol edilebilen akıllı cihaz ve sensörlerin kullanıldığı evlerdir.

Akıllı ev otomasyonu nedir?

Otomasyon kelimesinin Türkçe karşılığı öz devinim olarak geçmektedir. Bir akıllı ev içerisinde normalde manuel olarak yapılması gereken işleri otomatik hale getirmeye akıllı ev otomasyonu denir. Kısaca, ev işlerinizi otomatik hale getirmek diyebiliriz.

2. Akıllı ev sistemleri

Bu kısımda Bir evi veya sistemi akıllı yapan özellikler nelerdir? Akıllı evler nasıl çalışırlar? Ne tip araçlarla kontrol edilirler? Hangi protokoller vasıtasıyla iletişim kurarlar gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Akıllı evlerin genel özellikleri 

• Uzaktan erişim

Sistemin çok uzaklardan harekete geçirilmesidir. Örneğin yazlık evinizde açık unuttuğunuz akıllı panjurunuzu, kışlık evinizden kapatabiliyor olmanızı sağlar.

• İzleme ve Gözetim

Sistemin anlık durumunun ve değerlerinin orada olmadan izlenebilir olmasıdır. Örneğin akıllı güvenlik kameranızın o an ne kaydettiğini görebiliyor olmanız.

• Akıllı otomasyon

Sistemin belirtilen durumlarda siz arayüz ile iletişime geçmeden yapacağı bir dizi tetikleyicinin devreye sokulmasıdır.

Akıllı ev nasıl çalışır?

Akıllı ev sistemleri nasıl çalışır?

Akıllı ev sistemleri genel olarak birden çok akıllı ev aletleri tarafından oluşturulan bir ağdan ibarettir. Bu akıllı cihazlar birbirleriyle belirli protokoller üzerinden iletişim kurarlar. Bunun öncesinde ise bu sistemlerin biz insanlar ile iletişimini sağlayacak bir arayüzün olması gereklidir.

Komutlarımızı doğru şekilde algılayacak bir arayüze ihtiyaç vardır. Bu arayüz sayesinde komutlarımız sisteme dahil olur. Bu arayüz Google Home, Amazon Alexa ya da Apple Homepod gibi sesli asistanlar ya da sistemin mobil uygulaması olabilir.

Arayüz tarafından doğru olarak algılanan komutlarımız, elektronik sistemin anlayacağı formata dönüştürülür ve sistemin elektronik kısmına iletilir. Bu elektronik kısım tek bir cihaz olabileceği gibi smart hub adı verilen panel de olabilir.

Sistem tek bir cihazdan oluşuyorsa bu cihaz harekete geçecek ve komutu yerine getirecektir. Eğer birden çok cihazdan oluşuyorsa bu sistemin Smart Hub adı verilen paneli uyarılır ve tetikleyicileri devreye sokarak görevini yerine getirir.

Akıllı ev aletleri

Bir akıllı evi oluşturan en küçük yapı birimine akıllı ev aletleri diyebiliriz. Gün geçtikçe bir çok cihaz artık akıllı ev cihazı statüsüne yükseliyor. Ancak Akıllı ev aletleri alırken dikkat edilmesi gerekenler olduğunu unutmayalım.  

Akıllı termostatlar

Akıllı cihaz ve termostat türüdür. Ev otomasyonu ile kullanılabilir ve bir evin ısıtma, havalandırma ve klimasının kontrolünden sorumludur. Programlanabilir termostat gibi benzer işlevleri yerine getirirler.

Akıllı kilit

Elektromekanik bir kilittir. Yetkili bir cihazdan bu tür talimatları aldığında bir kapı üzerinde kilitleme ve kilit açma işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Yetkilendirme sürecini yürütmek için kablosuz protokol ve şifreleme anahtarı kullanır.

Akıllı kapı zili

İnternete bağlı bir kapı zilidir. Kapıya bir ziyaretçi geldiğinde ev sahibinin akıllı telefonunu veya diğer elektronik cihazını bilgilendirir. Ziyaretçi kapı zili düğmesine bastığında veya kapı zili yerleşik hareket sensörü ile bir ziyaretçiyi algıladığında etkinleşir.

Akıllı aydınlatma

Akıllı aydınlatma, enerji verimliliği, rahatlık ve güvenlik için aydınlatma kontrol teknolojisidir. Aydınlatma, estetik veya pratik bir etki elde etmek için ışığın kasıtlı olarak uygulanmasını kapsar.

Akıllı buzdolabı

İnternet buzdolabı olarak da bilinen akıllı buzdolabı, internet ile iletişim kurabilen bir buzdolabıdır. bir akıllı buzdolabı, genellikle bir gıda maddesinin ne zaman yenilenmesi gerektiğine karar verecek şekilde donatılmıştır.

Robot süpürge

Elektrikli süpürgelerin belirli bir algoritmaya bağlı olarak insan etkileşimi olmadan çalışan tiplerine robot süpürge denir. Akıllı priz

Akıllı Wifi priz ya da diğer adıyla smart socket ile uzaktan elektrik tüketiminizi kontrol edin. 


Akıllı kamera sistemleri

Kablolu veya kablosuz güvenlik kamera sistemleri ile akıllı evler yüksek entegrasyona sahiptirler. Kameralarınızı, akıllı evinize entegre ederek uzaktan gözleyebilirsiniz. 

Görüntülü diafon sistemleri 

Kablolu veya kablosuz güvenlik kamera sistemleri ile akıllı evler yüksek entegrasyona sahiptirler. Kameralarınızı, akıllı evinize entegre ederek uzaktan gözleyebilirsiniz. 

Akıllı yangın alarmı

Akıllı yangın alarmı olarak kablosuz duman dedektörleri ve ısı kontrol üniteleri ile tehlikeleri büyümeden önleyin.

Akıllı panjur

Akıllı sisteminiz kullandığı röle ile mekanik cihazlarınızı da akıllı cihaz haline dönüştürmekte. Akıllı panjur sistemi ile uzak mesafelerden  panjurunuzu açıp kapatabilirsiniz. 

Akıllı ev sistemlerini kolaylıkla kontrol edin

Mobil uygulamalar akıllı evinizi kolaylıkla kontrol etmenizi sağlayarak büyük konfor yaratır. Ayrıca akıllı asistanlar yardımıyla ve sesli komutlar vererek hızlı şekilde kontrol edilebilmelerini sağlar.

Akıllı asistanlar ve sesli komut ile kontrol edin

Google Assistant, Amazon AlexaApple SiriYandex Alice gibi akıllı asistanlar vasıtasıyla, sesli komutlarınız anlaşılarak kontrol edilebilir.

Akıllı ev mobil uygulama ile kolaylıkla kontrol edin

Akıllı ev sistemleri mobil uygulaması ile sistemin tüm özelliklerini en ince detaylarına kadar programlayabilirsiniz.

Akıllı cihazlar nasıl iletişim kurarlar?

Akıllı Sistemlerin İletişim Protokolleri

X10

Bu anlamdaki ilk endüstri standardı diyebiliriz. Günümüzde, cihazların güç hattı kabloları, radyo frekansı ve kablosuz tabanlı protokolleri kullanabilmekteler. Ancak ilk üretildiklerinde kablolu olarak ev cihazlarının iletişimi için tasarlanmışlardı. Bu yüzden, hız konularında yüksek performans beklememek gerekir.

Universal Powerline Bus (UBP)

1999 yılında oluşturulan Universal Powerline Bus protokolü, aynı X10 gibi enerji kabloları üzerinden iletişim kurmak için tasarlandı. X10'un aksine çok daha stabil ve sağlam bir protokol olan UBP'nin dezavantajı ise kablosuz iletişimi desteklememesi.

Z-Wave

2007 yılında özellikle ev otomasyon cihazları için geliştirilmiştir. Belirli üreticilerin bir araya gelerek z-wave birliğini oluşturdukları görülmektedir. Bu birliğin amacının Z-Wave'i destekleyen ürünler çıkartarak entegrasyon sorunlarını minimize etmek olduğunu söyleyebiliriz.

Wireless (Wi-Fi)

Wi-Fi akıllı ev sistemi kullanıcıları, sistemlerini kontrol etmek için ayrı bir protokol ağına ihtiyaç duymazlar. Evinizin interneti üzerinde çalışır. Wi-Fi akıllı ev sistemleri için çok hızlı olabildiğini söyleyebiliriz. 

ZigBee

Zigbee'de nispeten yeni bir protokol diyebiliriz. Bilgisayarlarımız ve akıllı cihazlarımmız tarafından kullanılan ağ protokollerini getiren Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından geliştirilmiştir.

Insteon

Smartlabs firması tarafından finanse edilen Insteon isimli protokol güç kablolarını, radyo dalgalarını (RF) ya da ikisini birden kullanan bir protokol olup yalnızca aynı markanın ürünleri için sorunsuz bir deneyim sunmaktadır.

3. Akıllı Ev Otomasyonu

Ev otomasyonu bir akıllı ev içerisinde yapılacak işleri otomatik hale getirmektir. Otomasyon, Türkçe'mizdeki öz devinim kelimesinin karşılığıdır. Wikipedia'nın ev otomasyonu maddesi ise "Bir ev otomasyon sistemi, aydınlatma, iklim, eğlence sistemleri ve cihazlar gibi ev özelliklerini izler veya kontrol eder." şeklinde tanımlar.

Jetgiller: Akıllı ev otomasyonu
Aslında üretimden kalkan bir ev robotu olmasına rağmen Jetgiller ailesi tarafından çok sevilen ve asla bir üst modeliyle değiştirilmeyen Rosey karakterini hatırlayalım. 

Popüler kültürde ev otomasyonu

Bahsi geçen akıllı cihazlar hayatlarımıza yeni yeni girmeye başlamış olsalar da popüler kültürde izlerine sıklıkla rastlamaktayız. Bir çizgi dizi olan ve ülkemizde Jetgiller adıyla yayımlanan "The Jetsons" bir çoğumuz tarafından hatırlanacaktır. A.B.D'de 1962 yılında ilk defa prime-time'da yayımlandı. Tüm ev işlerini yapan akıllı robot Rosey, toplumsal hafızamızdaki ilk akıllı ev otomasyonu örneklerindendir.

Akıllı ev otomasyonunun uygulama alanları

Akıllı ev sistemleri ve akıllı ev otomasyonu bir çok modern güvenlik problemine çözüm getirmiş, ayrıca sağlık alanında da yaptığı yenilikler ile de bir çok insanın sağlık kaynaklı problemine kolaylıklar getirmiştir. 

• Akıllı ev uygulamaları

Bu yazının konusu olan ve yaşam alanlarınızda kullanabileceğiniz, hayatınızı kolaylaştıran tüm cihaz ve uygulamalar. Akıllı termostatlar, akıllı aydınlatma sistemleri, akıllı priz ve akıllı klimalar.

• Yaşlılar ve engelliler için ev otomasyonu

Evde gözetim altında olması gereken yaşlılarımız, büyüklerimiz ve yakın çevremiz için büyük kolaylıklar getirmektedir. örneğin: Akıllı asistanların yardımıyla, düşmelerin önüne geçilecek, acil durumlarda otomatik olarak sağlık birimlerine haber verilecektir.

• Akıllı güvenlik sistemleri

Güvenlik sistemleri, akıllı ev otomasyonundan büyük ölçüde fayda sağlayan bir sektör oldu. Akıllı güvenlik sistemleri çok daha korunaklı ve güvenli evlerde yaşamamıza olanak sağladı diyebiliriz.

Akıllı otomasyonunun avantajları nelerdir?

Güvenlik

Akıllı güvenlik sistemleri evinizin güvenliğini son derece artıracaktır. Kablosuz hareket sensörleri ve akıllı kilitler ile yüksek teknoloji hırsız alarmları oluşturabilirsiniz. Duman dedektörleri ve karbon monoksit dedektörleri ile de istenmeyen kazaların önüne geçersiniz.

Enerji verimliliği

Sabah ofisinize geldiğinizde banyodaki ışığın açık kaldığını hatırladınız. İstediğiniz cihazların günün belirli saatlerinde otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Elektrik tüketimini görebilir, farkında olmadığınız su kaçaklarını tespit edebilirsiniz.

Konfor

Evinize gelmeden önce Isıtma, Havalandırma, Soğutma gibi işlemlere başlayabilirsiniz. Böylece kışın sıcacık, yazın serin bir ev sizi bekliyor olur.

Kolaylık

Cihazlara uzaktan erişim, yakınlarınız için kapının kilidini açmak veya siz daha eve gelmeden evinizin sıcaklığını kontrol etmek anlamına gelir.

Akıllı ev otomasyonunun dezavantajları nelerdir?

Bu akıllı teknoloji ve cihazlar bir çok konvansiyonel güvenlik problemine çözümler üretmiştir. Ancak unutulmaması gereken konulardan biri de gelişen teknolojinin aynı zamanda bilgisayar korsanlarına da yeni kapılar açtığıdır. Özellikle hacker'ların bu akıllı teknolojileri benimsemekte geç kalmadığı görülmektedir. Akıllı ev otomasyonunun ortaya çıkardığı güvenlik problemleri konusunda bilgi sahibi olmak şarttır. Bu sebeple akıllı ev sisteminizi kurmadan önce güvenlik konusunda detaylı araştırma yapmanız elzemdir.

Güvenlik problemleri

Doğası gereği internete bağlı olan her cihaz, potansiyel olarak bir güvenlik riskini de beraberinde getirir. Çok büyük şirketlerin dahi korsanlar tarafından saldırıya uğradığını unutmayalım. 

Yeni Teknoloji

Uzun yıllardır test edilmesine rağmen bazı kablosuz sistemlerin zaman zaman evin Wi-Fi kanalları ile çakışması durumu söz konusu olabilmekte.

Gizlilik endişesi

Gizlilik her birimiz için zaruri bir hak. Güvenlik firmanız olarak sizin izin verdiğiniz sınırları geçme ihtimalimiz yok. Ancak gene de bu konuda fazla endişeli vatandaşlarımız için lokal bir akıllı güvenlik sistemi kurmayı öneriyoruz.

Maliyet

IoT cihazları, WiFi bağlantılı olmayan muadillerinden kesinlikle daha pahalıdır. Örneğin, akıllı bir robot süpürge, akıllı olmayanına göre çok daha pahalıdır. Ancak zaman içerisinde her teknoloji gibi akıllı teknolojilerin de daha çok kişinin ulaşabileceğini ön görmek zor değil. 

Akıllı ev otomasyonu metodolojileri

Ev otomasyon sistemleri, kendilerini benzerlerinden ayıran belli başlı kategorilere ayrılabilirler. Metodolojik olarak farklı yaklaşıma sahip bu sistemlere kısaca değinelim. 

Bağlama duyarlı akıllı ev otomasyonu

Context-aware home automation

Bağlama duyarlı akıllı ev otomasyonu kullanıcının karar verdiği bağlamın farkında olmaya çalışır. Örneğin, kullanıcının yaşam alanı içindeki konumunu tahmin etmek, bağlamı tanımlamaya katkıda bulunur. Örnek vermek gerekirse kızılötesi ızgara ya da İngilizce'deki karşılığı infrared grid, kullanıcının evdeki konumunu doğru bir şekilde tahmin edebilir. Ancak bu sistemin ev ortamında uygulanmasının zor olması bir başka probleme sebep olur.

Alarm takip merkezi tabanlı  akıllı ev otomasyonu

Central controller-based home automation system

Bu sistemde birden çok kullanıcı ve akıllı ev kendileri için ayrılan tek bir güvenli ağ üzerinden kontrol edilir. Alarm takip merkezi ile yapılacak entegrasyon, akıllı ev otomasyon sistemlerinin güvenliğini ciddi ölçüde arttırmaya yöneliktir.

Bluetooth tabanlı akıllı ev otomasyonu

Bluetooth-based home automation system

Bluetooth tabanlı akıllı ev otomasyonu genel olarak bir PC üzerinde barındırılan merkezi denetleyiciye sahip olur. Bu merkezi denetleyici, mikro-denetleyiciler ile iletişimini bluetooth bağlantısı ile sağlar. Araştırmacılar, cihazlar arasında iletişimi mümkün kılmak için Ev Otomasyon Protokolü (HAP) adı verilen yeni bir protokol bile oluşturdular. Ancak 100 metre gibi zayıf bir çekim alanına sahip olması ve nispeten fazla güç tüketimi sebebiyle pek tercih edilmemektedir.

Merkezsiz akıllı ev otomasyonu

Decentralized home automation systems

Bu sistemlerde sensörlerden gelen bilgi bir ya da daha fazla kontrol noktası tarafından alınır ve işlenir. Bu değişen kontrol noktaları, sistemi çok daha zor bir hedef haline getirir. İlginç ve gelişime açık bir teknoloji olduğunu belirtelim. Ev ortamı için şu anki araştırmalarda yeterli görülmemektedir.

Akıllı ev otomasyonu
Wifi Akıllı ev otomasyonu

İnternet tabanlı akıllı ev otomasyonu

Internet-based home automation system

İnternet veya IP protokolü tabanlı akıllı ev otomasyon sistemleri hem araştırmacılar hem de son kullanıcılar arasında oldukça popüler bir seçimdir. Yüksek bant genişliği ve çok düşük iletişim maliyeti sunar ve cihazlar ağa kolayca bağlanabilir ve bağlantısını kesebilir. İnternet tabanlı ev otomasyon sistemlerinin çoğunda bir kullanıcı adı ve parola tek doğrulama yöntemi gibi görünmektedir. Bu durum, doğası gereği dikkatsiz olabilen insanlar için ciddi güvenlik problemleri oluşturmaktadır.

GSM veya mobil tabanlı akıllı ev otomasyonu

GSM or Mobile-based home automation system
Return on investment

GSM/Mobil tabanlı akıllı ev otomasyonu, cep telefonlarının ve GSM teknolojisinin popülaritesi nedeniyle oldukça popülerdir. 3 farklı iletişim seçeneği vardır. Bunlar:

  • SMS tabanlı ev otomasyonu
  • GPRS tabanlı ev otomasyonu
  • Çift Tonlu Çok Frekanslı (DTMF) tabanlı ev otomasyonu'dur.

 

 

Akıllı robot asistan
We are ready to

Akıllı ev sistemleri için fiyat isteyin

Konfor ve güvenliğin bir arada olduğu akıllı ev sistemleri için fiyat isteyin.
Fiyat İste
We are ready to

4. Akıllı Evlerin Geleceği

Geleceğe dair öngörüler bir çok kişi için bir tahminden öte bir anlam ifade etmese de, aslında çok yüksek olasılıklarla gerçekleşecek şeylerden bahsedebiliriz. Daha önce pek çok insan geleceği çok yüksek oranlarda doğru tahmin ettiler. Da Vinci gibi bişr mühendis, ve Jules Verne gibi bir yazar büyük oranlarda gelecekte ne olacaklarını biliyorlardı. Biz de bilimsel literatürdeki saygın isimlere dayanan ön görüleri paylaşalım.

Yapay zekanın akıllı evler üzerindeki etkileri

Bu değişimlerin bir kısmı başlamakla beraber bir kısmı için bir süre daha beklemek zorundayız. Örneğin, mikroçip destekli uygulamalar bugün Bill Gates'in evinde çoktandır kullanılan teknolojiler. Ancak sağlık alanındaki değişimler için bir süre daha bekleyeceğiz.

• Mikroçip destekli konumlandırma uygulamaları

Akıllı evler, giysilerinize taktığınız bir elektronik pin veya evin içindeki elektronik sensörler aracılığıyla bir evin içindeki konumunuzu takip edebilecek. Ev kim ve nerede olduğunuzu bilecek ve bu bilgileri ihtiyaçlarınızı karşılamak ve hatta önceden tahmin etmek için kullanacaktır. Ya da sensörler vasıtasıyla araçların çok daha uzaktan otomatik olarak park edebiliyor olmalarını örnek verebiliriz.

• Yapay zeka destekli akıllı aydınlatma sistemleri

Aydınlatma sistemlerinde büyük değişimler kapıda. Çok kısa bir süre içeirisinde sizin odadaki varlığınızı algılayarak size özel ışık seçenekleri otomatik olarak devreye girecek. Hatta yatağınızdaki basınc sensörü ile uykuya daldıktan hemen sonra tüm ışıklar otomatik olarak kapanacak.

• Sağlık alanındaki değişimler

Şu an için olmasa da pek yakın gelecekte, doktorunuzun muayenehanesine ya da bağlu bulunduğu hastaneye gitmek zorunda kalmayacağız. Medikal ev aletlerinin iyi alınabilir seviyelere gelmesiyle birlikte testlerimizi evimizde yapıp, sonuçlarını anında doktorumuza iletebileceğiz. Hatta doktorumuzun gerçek bir insan olmasına bile gerek olmayabilir. Makine öğrenmesi

Modüler akıllı robotlar her yerde

Akıllı robot arı
Distopik bir gelecek tasavvuru yapan Black Mirror dizisinin modüler akıllı robotlar ile ilgili bölümünden bir kesit.

Fizikçi Michio Kaku, Geleceğin Fiziği isimli kitabında yüzyılın ortasına doğru çevremizde bolca modüler akıllı robotlar göreceğimizi ileri sürüyor. Bu öngörülerin temelini ve metodolojisini kitabında detaylıca anlattığını ve aklımıza yattığını belirtelim. 
Çeşitli böcek ve hayvan şekillerinde olacak bu modüler robotların doğal denge ve besin piramidi açısından hayati işlevleri olacak.

pencilmoonlocklocationlaptop-phoneleafcarselectvolume-mediumsynchistorycodecrossmenulistlayers