İzmir Alarm Sistemleri - Filiz Güvenlik
Takip ve Kontrol Sistemleri
Çeşitli takip ve gözetim sistemleri ile araç ve eşyalarınızın güvenliğine uzaktan erişebilir, personelinizin çalışma durumunu gözlemleyebilirsiniz. 
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın algılama ve yangın ihbar sistemleri ya da diğer adıyla yangın alarm sistemleri ile beklenmeyen felaketlerin önüne geçin. Kablosuz yangın alarmları, duman dedektörleri, ısı dedektörleri ...
Kurumsal
Filiz Güvenlik
İzmir alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri sektöründeki 25. yılı geride bırakan firmamız hakkında bilgi bulabileceğiniz linkler.
Destek
DESTEK/YARDIM
Ürün kullanım kılavuzları, video yardım
 ve sıkça sorulan soruların olduğu linklere 
buradan erişebilirsiniz.

Alarm Sistemleri ve Yeni Nesil Güvenlik Teknolojileribuilding websites

Alarm sistemleri, bir binaya veya eve yahut bir okula izinsiz girişleri tespit etmek için tasarlanmış bir güvenlik teknolojileri sistemidir.  Uygulamanın yapıldığı mülke göre: kapı alarmı, ev alarm sistemleri, iş yeri alarm sistemleri, apartman alarm sistemleri gibi çeşitli formatlarda karşımıza çıkar. Hırsızlık, mülk hasarı, ve davetsiz misafirleri önlediği gibi yangın gibi beklenmeyen felaketlerin de önüne geçer.
Akıllı yangın alarm sistemleri

Alarm Sistemlerinin Amacı

Alarm sistemlerinin en birincil amacı tehdit olarak sayılan durumları algılamak ve gerekli uyarıları yapmaktır. Ardından gelen ikincil amacı, ileride de anlatacağımız üzere, tehdit unsurları için caydırıcı bir etmen olmaktır.

Uygulama Alanına Göre Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri ayrıca uygulanacakları mekanlara göre de ufak değişiklikler gösterebilirler. Ancak bu çeşitlilik az önce yukarıda gördüğünüz kadar büyük değişiklikler yaratmamaktadır.

Ev Alarm Sistemi

Yaşam alanı diyebileceğimiz ev, konut ya da yazlıklara kurulan alarm sistemleri çevresel koşullara göre projelendirilecek ve kurulumu gerçekleştirilir..

İş Yeri Alarm Sistemi

İş yeri alarm sistemi duruma göre değişmekle birlikte ev alarm sistemlerinden az da olsa farklılıklar gösterir. İş yerinin çevresel şartlarına göre uygun bir sistem kurulur.

Tehlike Türüne Göre Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri denildiğinde çoğunlukla hırsız alarm sistemleri ilk akla gelendir. Bunun haricinde fiziksel güvenliği sağlamak ve olası felaketleri önlemek amacıyla bir çok alanda daha kullanılmaktadırlar. Bir elektronik güvenlik sistemi eğer alarm işlevi görüyorsa şu iki tehlike tipine göre sınıflandırılır diyebiliriz: hırsız alarm sistemi ve yangın alarm sistemi. 
Hırsızlık Türkiye'deki kriminal suçlar arasında oransal olarak en çok işlenen suçtur. Bu anlamda hırsız alarm sistemi ev güvenliği ve iş yeri güvenliği için büyük önem taşır. 
Bir doğal felaket olarak ya da insan hatasından kaynaklanan yangın felaketi ise iş yerleri başta olmak üzere mal ve can güvenliği için ciddi bir tehdittir. Yangın olaylarından en az hasarla çıkmanın yolu erken tespittir. Sebeplerini Yangın alarm sistemleri sayfamızda inceleyebilirsiniz. 

Hırsız Alarm Sistemi

Ev, apartman ve iş yerlerine karşı en büyük dış güvenlik tehdidini hırsızlar oluşturmaktadır. Bu yazıda hırsız alarm sisteminin ne derece etkili olduğundan bilimsel bulgular eşliğinde bahsedeceğiz. 

Yangın Alarm Sistemi

Yangın alarm sistemleri çoğunlukla yangın güvenliği ekipmanını içeren gelişmiş elektronik güvenlik sistemleridir. Yangın ihbar sistemleri olarak da bilinirler. Yangın damperi, duman damperi, duman dedektörü, ısı sensörü gibi dedektörleri içerirler. Kablolu ve kablosuz yangın alarm sistemleri mevcuttur.

Alarm Sistemi Elemanları: Sensör ve Dedektör Tipleri

Alarm sistemleri genel olarak istenmeyen (izinsiz girişler) ve beklenmeyen (yangın felaketi) durumları önlemek için kullanılan güvenlik sistemleridir. Elbette araba alarmları da bu sınıfa girecektir. Ancak daha detaylı incelediğimizde güvenlik sistemleri denilen kavramın çok geniş bi kapsama sahip olduğunu görüyoruz. Kapalı Devre Televizyon Sistemi (CCTV), tekil alarmlar, hibrit alarmlar yahut manyetik kontaklar ve kompleks kablosuz sirenler bunlardan sadece bir kaçı. Bunun sebebi ise çok fazla alarm sistemi elemanı yani alarm sensör ya da alarm dedektörü olması. Bu kısımda alarm dedektörlerini inceleyeceğiz.

Yeni nesil alarm sistemlerimiz ile evinizin güvenlik cihazlarını kablosuz hale getiriyoruz. Gün geçtikçe hayatlarımızın birer parçası haline gelen akıllı ev sistemleri ile ev otomasyonunuzu yüksek güvenlik ile sağlıyoruz.

Güvenlik Alarm Sistemleri

Bir güvenlik teknoloji alt başlığı olan alarm sistemi veya alarm sistemleri kendi içerisinde işlevine bağlı olarak bir kaç farklı fonksiyona sahip olmakla birlikte farklı kategorilere de ayrılacaktır.

Yangın Alarm Sistemleri

Dedektör

Otomatik olarak yangın uyarısını tetikleyecek dedektörler ve sistemler için kulanılır. Konvansiyonel, Kablosuz ve akıllı adresli yangın uyarı sistemleri gibi farklı çeşitleri mevcuttur.

Hırsız Alarm Sistemi

Ev, apartman ve iş yerlerine karşı en büyük dış güvenlik tehdidini hırsızlar oluşturmaktadır. Bu yazıda hırsız alarm sisteminin ne derece etkili olduğundan bilimsel bulgular eşliğinde bahsedeceğiz.

Oda Koruma Sistemi

Otomatik yangın baskılama (Automatic fire suppression) sistemi olarak literatürde yer alan bu güvenlik sistemi daha çok fire sprinkler denilen ve çıkan yangında ateşin büyümemesini sağlayan alarm sistemidir.

Yangın Alarm Sistemi

Adrese Dayalı

Adrese dayalı yangın alarm sisteminde alarm santraline her bir bölge ayrı bir adresle bağlanır. Kısacası toplam bölge küçük parçalara bölünmek suretiyle yangının kontrol edilmesi planlanır.

Elektro-Akustik Acil Uyarı Sistemi

Bir çeşit sesli uyarı sistemi olan elektro-akustik alarm sistemi halk arasında anons cihazı olarak da bilinmektedir.

Sesli Uyarı Sistemi

Sesli uyarı sistemi, genelde ulaşım araçlarında iletişimin sağlanması için kullanılır. Çoğunlukla havayollarında uçağın mürettebatını olası güvenlik tehlikelerine karşı uyarmak için tasarlanmış bir sistemdir. 
  • Kablosuz hareket algılayıcı: Livicom
  • Kablosuz hareket algılayıcı: Bosch
  • Kablosuz hareket algılayıcı: Paradox
HAREKET SENSÖRÜ

Pasif Kızılötesi Dedektörler (PIR)

Pasif kızılötesi sensörler görüş alanına giren nesnelerden yayılan kızılötesi ışık miktarını ölçerler. Bu sayede izinsiz girişleri kolayca tespit edebilirler. Daha çok PIR ismiyle anılırlar. Bir hırsız alarm sistemi kurulumu yapılırken kesinlikle kullanılması gereken cihazlardandır. Doğru açıyla kurulması çok önemlidir. Aksi halde işlevsizleşirler. Bu yüzden profesyoneller tarafından kurulmalıdır.

KABLOSUZ ALARM
  • Cam Kırılma Dedektörü
CAM KIRILMA SENSÖRÜ

Kablosuz Cam Kırılma Dedektörleri

Kablosuz akustik cam kırılma sensörleri cam ve cam yapıların parçalanmasını algılarlar. Böylece tehdir unsurları bir pencereyi kırarsa, sistem derhal kullanıcıları ve güvenlik firmasını bilgilendirir.

KABLOSUZ ALARM
  • Kablosuz su baskın dedektörü
  • Kablosuz su kontrol
SU BASKIN SENSÖRÜ

Su Kontrol Üniteleri ve Su Baskın Sensörleri

Kablosuz su kaçağı koruma ünitesi sızıntı tespit edildiğinde suyu keser. Su sayaçlarından veri toplayabilirler. Kablosuz su baskın sensörleri ise olası taşma ve sızıntıları tespit eder. Harici sızıntı sensörleri, sıçrama ve ıslak temizlemeden kaynaklanan yanlış alarmlara karşı korumalıdırlar.

KABLOSUZ ALARM
  • kablosuz alarm siren
  • işyeri siren
SİREN

İç Mekan ve Dış Mekan Sirenleri

Sirenler yüksek desibelli uyarı sistemleridir. Acil durumlarda (soygun, yangın, kaza) sesli bildirim için kablosuz siren tasarlanmıştır. Gelişmiş modellerinde ses bildiriminin süresi ve yüksekliği ayarlanabilir. Yeni nesil alarm sistemlerinde sirenlerin 10 yıl pil ömrü bulunmaktadır. Cihazın kurcalanması durumunda bildirimde bulunurlar. Kablolu ve kablosuz siren çeşitleri mevcuttur. 

KABLOSUZ ALARM
pencillightermooncloud-uploadlockmusic-notelocationlaptop-phoneleafcarselectbullhornvolume-mediumsynchistorycodecrossmenulistlayers