İzmir Alarm Sistemleri - Filiz Güvenlik
Takip ve Kontrol Sistemleri
Çeşitli takip ve gözetim sistemleri ile araç ve eşyalarınızın güvenliğine uzaktan erişebilir, personelinizin çalışma durumunu gözlemleyebilirsiniz. 
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın algılama ve yangın ihbar sistemleri ya da diğer adıyla yangın alarm sistemleri ile beklenmeyen felaketlerin önüne geçin. Kablosuz yangın alarmları, duman dedektörleri, ısı dedektörleri ...
Kurumsal
Filiz Güvenlik
İzmir alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri sektöründeki 25. yılı geride bırakan firmamız hakkında bilgi bulabileceğiniz linkler.
Destek
DESTEK/YARDIM
Ürün kullanım kılavuzları, video yardım
 ve sıkça sorulan soruların olduğu linklere 
buradan erişebilirsiniz.

Biyometrik Güvenlik Sistemleri İşleri Kolaylaştırıyor

Filiz Güvenlik İzmir Alarm Sistemleri
Filiz Güvenlik Sistemleri
Şubat 15, 2020
Biyometrik güvenlik sistemleri

Biyometrik Güvenlik Sistemleri İşleri Kolaylaştırıyor

İşyerlerinde, bankalarda, okullarda ve evlerde hayatınıza daha önceden dahil olmuş personel kimlik kartlarınızı, anahtarları, şifreyle girişleri bir kenara atmanıza yarayan biyometrik güvenlik sistemleri araçlarıyla güvenliği, daha kolay ve rahat sağlayabiliriz.

Parmak izinizle, yüzünüzün ya da irisinizin tanınmasıyla, avuçiçi izleriyle ya da imza ile çabucak ve kolayca güvenlik adımlarından geçebilirsiniz. Aslında biyometri temelli güvenlik sistemleri, biz fark etmesek de hayatımızın tam ortasında. Özellikle e-ticaret ve online bankacılık alanında ihtiyaç duyulan bilgi güvenliği için kullanılacak tek seçenek biyometrik güvenlik sistemleri. Özellikle büyük işletmeleri ve güvenliğe daha çok ihtiyaç duyulan birçok alanı barındıran İzmir güvenlik sistemleri ihtiyacını, biyometrik güvenlik sistemlerini daha fazla tercih ederek karşılamaktadır.

Biyometrik güvenlik sistemlerinin kullanıldığı alanlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Mobil telefonlar
  • Bilgisayarlar
  • İnternet bankacılığı
  • Çağrı merkezleri
  • Yüksek güvenlikli tesisler
  • Havaalanları
  • İş yerleri
  • ATM cihazları

Biyometrik güvenlik sistemleri fiziksel ve davranışsal özellik temelli olabilir.

Fiziksel özellik temelli biyometrik güvenlik sistemlerini, parmak izi, yüz tanıma, el geometrisi, iris ve retina tanıma, dna eşleştirme oluşturur. Davranışsa özellik temelli biyometrik güvenlik sistemlerini, ses tanıma, imza, klavye kullanmada tuş vuruş teknikleri, kişinin yürüyüş şekli oluşturur.

Parmak izi verisi, günümüzde en yaygın olarak kullanılan biyometrik bilgilerden biridir. Kişinin parmak izi bu bölgedeki tahribatlar dışında hayatı boyunca değişmeden kalan ve ikiz kardeşiyle bile benzemeyen bir biyometrik özelliğidir.

Özellikle havaalanı, nükleer güç istasyonları gibi yerlerde tercih edilen bir yöntem olan el geometrisi tanımada sisteme göre, kişilerin elinin ya da iki parmağının geometrik yapısı incelenerek,  parmakların uzunlukları, genişlikleri, eklem yerlerindeki noktalarda ayırt edici özelliklere bakılır.

Yapılan araştırmalarla, yürüyüş şeklinin kişiden kişiye farklılık gösteren ayırt edici bir özellik olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple, yürüyüş şeklini biyometrik güvenlik sistemlerinde kimlik doğrulama için kullanmak mümkündür.

Ses tanıma yöntemi günümüzde çağrı merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Böylece, “Doğum tarihiniz?”, “Doğum yeriniz?” gibi çok sayıda kişisel güvenlik sorusuna cevap verilmesine gerek kalmaz.

Biyometrik güvenlik sistemlerinin tercih edilme sebebi  çok nadir durumlar dışında, biyometrik verilerin kişiye özgü olduğundan taklit edilemez oluşlarıdır. Biyometrik verinin çalınma, unutulma, bir başkasına aktarılma ya da kaybolma tehlikesi bulunmaz. Bu nedenle biyometrik güvenlik sistemleri, kişilere özgü güvenliğin oluşturulması gereken alanlarda tercih edilir. Bir diğer nedense biyometrik güvenlik sistemlerinin kişisel doneleri kullanmak zorunda bırakmasıyla sizin yerinize başka birinin işlem yapamayacak olmasıdır. Kartla geçiş sağlanan yerlerde o kartı gerçekten kimin kullandığı bilinemeyebilir. Çalışanların giriş çıkışlarını kontrol eden ve kayıt altında tutan bir kartlı geçiş sisteminde, kişinin ne kadar süre iş yerinde olduğu da net bir şekilde belirlenemeyebilir. Ama biyometrik temelli sistemlerde böyle bir durum yaşanması söz konusu olmaz. Büyükşehirlerin daha detaylı ve güvenilir güvenlik sistemlerine ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde biyometrik güvenlik sistemleri İzmir’de en çok tercih edilen sistemlerden bir olduğu söylenebilir.

İşyerlerinde, bankalarda, okullarda ve evlerde hayatınıza daha önceden dahil olmuş personel kimlik kartlarınızı, anahtarları, şifreyle girişleri bir kenara atmanıza yarayan biyometrik güvenlik sistemleri araçlarıyla güvenliği, daha kolay ve rahat sağlayabiliriz.

pencilmoonlocklocationlaptop-phonecarselectvolume-mediumsynchistorycodecrossmenulistlayers