İzmir Alarm Sistemleri - Filiz Güvenlik
Takip ve Kontrol Sistemleri
Çeşitli takip ve gözetim sistemleri ile araç ve eşyalarınızın güvenliğine uzaktan erişebilir, personelinizin çalışma durumunu gözlemleyebilirsiniz. 
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın algılama ve yangın ihbar sistemleri ya da diğer adıyla yangın alarm sistemleri ile beklenmeyen felaketlerin önüne geçin. Kablosuz yangın alarmları, duman dedektörleri, ısı dedektörleri ...
Kurumsal
Filiz Güvenlik
İzmir alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri sektöründeki 25. yılı geride bırakan firmamız hakkında bilgi bulabileceğiniz linkler.
Destek
DESTEK/YARDIM
Ürün kullanım kılavuzları, video yardım
 ve sıkça sorulan soruların olduğu linklere 
buradan erişebilirsiniz.

Hırsızların Davranış Alışkanlıkları Bakın Neler?

Filiz Güvenlik İzmir Alarm Sistemleri
Filiz Güvenlik Sistemleri
Mayıs 6, 2021
hırsızların davranışları

Hırsızların Davranış Alışkanlıkları Nelerdir?

Hırsızlık Türkiye'de tüm suçlar arasında en fazla işlenen kriminal eylem. Her 6 suçtan bir tanesini hırsızlık oluşturuyor. Ev güvenliği için en büyük tehlike açık ara hırsızlık olaylarıdır, özellikle yazlık evler daha da risk altındadır. Biz de bu yazıda, bilimsel referanslar eşliğinde hırsızların davranış alışkanlıklarını sizlerle paylaşacağız.

Amerika'daki hırsızlık vakalarının %28'inde ev sahibi hırsızlık anında evde bulunmaktadır. Dolayısıyla ev alarm sistemi, konutlar ve yaşam alanları için giderek artan öneme sahip olmuştur. çık konuşalım, hiç bir alarm ve güvenlik sistemi % 100 etkili koruma sağlayamaz. Ancak ileride kanıtlarını sunacağımız üzere, hırsızların davranış alışkanlıklarını bildiğimizde bu tehlikeden korunma olasılığımız gayet yüksek.

İzmir'de alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri firması olarak, sizlerle bir kaç akademik çalışmayı paylaşacağız. Böylelikle hırsız alarm sistemleri ve gerçekten etkili olup olmadıklarından bahsedeceğiz.

Hırsızlık Kararlarını Suçlunun Perspektifinden Anlamak

Amerika'daki Kuzey Karolayna Üniversitesi (UNC) Ceza Adaleti ve Kriminoloji Departmanı tarafından yapılan ve ses getiren bu çalışmayla başlayalım.

Bu akademik çalışmada, araştırmacılar 422 tane rastgele hükümlü seçerek, bu insanlarla röportaj yapıyorlar. "Hırsızlık Kararlarını Suçlunun Perspektifinden Anlamak" başlıklı bu makale bizlere hırsızların zihin dünyalarını açıyor.

UNC'nin yaptığı çalışmadaki bir çok sonuç Amerika'nın demografik yapısıyla doğrudan değişebilecek göstergelere sahip. Bunun haricinde hırsızların zihinsel yapılarına ve mental durumlarına yönelik sordukları sorular bizi ilgilendiror diyebiliriz. Şimdi o sorulara ve verilen cevaplar üzerinden toplanan bilgiye gelelim:

Soru: Hırsızları Soygundan Vazgeçiren Şey Nedir?

Sorunun orjinali "Hırsızları Belirli Hedefleri Soymaktan Ne Caydırır" aslında. Hırsızların genel cevapları şu şekilde olmuş:

  • Yakında başka insanların olması. (yürüyüş yapanlar, komşular ve trafik gibi)
  • Kaçış yollarının olmamamsı.
  • Güvenlik göstergelerinin varlığı (alarm işaretleri, alarmlar, içeride köpek olması gibi.)
  • Dış mekan kamerasının olması.

Ayrıca bütünsel değerlendirmelerde

  • Hırsızların %60'ı bir alarmın varlığını fark ettiğinde alternatif bir hedef arayışına girişiyor.
  • Bir çok hırsız, eylem anında bir sürpriz olmaması için planlı soygun yapmadan önce mekan taraması yaparak alarm sistemi varlığını tespit etmeye çalışıyor. 
  • Hırsız alarm sistemleri, dış mekan güvenlik kameraları ve takip sistemleri hırsızların büyük çoğunluğu tarafından caydırıcı bulunuyor.

hırsızları alarm sistemlerini görünce vazgeçiyor.

Ev Alarm Sistemlerinin Konut Hırsızlığına Etkisi

Rutgers Üniversitesi Kriminoloji bölümünün yaptığı, kar amacı gütmeyen Alarm Industry Research and Educational Foundation (AIREF) tarafından fonlanan ve 2 yılda tamamlanan bir çalışma var sırada.

Verilerin gösterdiğine göre Newark bölgesinde 2001 ve 2005 yılları arasında soygun oranlarında sert bir düşüş yaşanırken aynı dönemde yerleşim bölgelerinde mülklerde ciddi bir ev alarm sistemi artışı söz konusu.

Teknolojik Gelişmelerle Orta Sınıfın Alarm Sistemlerini Benimsemesi 

Rutgers Üniversitesi kadroları tarafından yapılan bu araştırmanın dönemindeki (2001-2005) tek çalışma olduğunu belirtelim.  Bu çalışma ve teknolojik yenilikler orta sınıf ailelerin ev güvenlik sistemlerine olan ilgisini arttırdığı öğreniliyor.

Çalışma ayrıca alarmların caydırıcı etkisinin toplum genelinde hissedildiği sonucuna varmıştır. Çalışma, "Hırsız alarmlarının yoğun olarak kurulduğu mahallelerde, daha az hırsız alarmının olduğu mahallelere göre daha az ev hırsızlığı yaşanıyor" dedi.

Hırsızların çoğu zaman kendi muhitlerinden başka yerlerde soygun yaptıklarını biliyoruz. Ayrıca hırsızların aceleyle soyguna karar verebildiklerini de biliyoruz. Dolayısıyla alarm sistemine sahip bir ev hırsızlar için ilk hedef olmaktan çıkacaktır. Ayrıca bir muhit, toplu olarak alarm sistemlerini benimsiyorsa, o bölge topluca hırsızların hedef bölgelerinden çıkacaktır.

Alarm Sistemlerinin Amacı Nedir?

Alarm izleme merkezi ile sevdiklerinize daha çok vakit ayırın

Alarm sistemlerinin en birincil amacı tehdit olarak sayılan durumları algılamak ve gerekli uyarıları yapmaktır.
Ardından gelen ikincil amacı, ileride de anlatacağımız üzere, tehdit unsurları için caydırıcı bir etmen olmaktır.

Dolayısıyla, eğer siz de hırsızlık tehdidi altındaysanız, ya da yaşadığınız bölgede bu tip suçların gerçekleştiğini biliyorsanız alarm sistemi ilk başta caydırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Alarm Sistemi Kurulma Süreci

Güvenlik Keşfi Nedir?

Bir alarm sistemi kurmaya karar verdikten sonraki ilk aşamaya güvenlik keşfi adı verilir. Çoğunlukla alarm sistemleri firmasının tecrübeli ve profesyonel uzmanları tarafından gerçekleşen bu keşif aşamasında, evinizin yahut iş yerinizin güvenlik açıkları tespit edilir.

Ücretsiz Güvenlik Keşfinizi Yapalım

Güvenlik Keşif Formunu doldurun, profesyonel ekiplerimiz yapınızın güvenlik keşfini yapsınlar. Güvenlik keşif formu sayfası için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Referanslar:
pencilmoonlocklocationlaptop-phonecarselectvolume-mediumsynchistorycodecrossmenulistlayers